17.02.2010 Aktualizacja: 21.08.2014

Kontrola Bezpieczeństwa

Jak sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa…

kontrolabezpieczeństwaW celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony i bezpieczeństwa w transporcie lotniczym wszyscy pasażerowie oraz ich bagaże poddawani są kontroli bezpieczeństwa.
Zgodnie z prawem unijnym „kontrola bezpieczeństwa” oznacza stosowanie technicznych lub innych środków w celu identyfikacji i/lub wykrywania przedmiotów zabronionych.

Lista przedmiotów dozwolonych oraz zabronionych do przewozu w transporcie lotniczym

 

Kontrola bezpieczeństwa pasażerów prowadzona jest przy zastosowaniu przede wszystkim:
- kontroli manualnej;
lub
- kontroli przy zastosowaniu bramki magnetycznej do wykrywania metali.

 

Kontrolę manualną przeprowadza się w taki sposób, aby upewnić się, na ile to możliwe, że kontrolowana osoba nie przenosi przedmiotów zabronionych.
Jeżeli bramka do wykrywania metali reaguje sygnałem alarmowym, należy usunąć przyczynę alarmu. W tym celu poddaje się pasażera kontroli manualnej lub osoba taka poddawana jest ponownej kontroli bezpieczeństwa przy użyciu bramki magnetycznej do wykrywania metali.

 

Kontrola bezpieczeństwa bagażu kabinowego wykonywana jest głównie przy wykorzystaniu jednej z poniższych metod:
- kontroli manualnej;
lub
- kontroli za pomocą urządzenia rentgenowskiego lub systemów wykrywania materiałów wybuchowych.

 

Wskazówki jak sprawnie przejść kontrolę bezpieczeństwa:

- przygotowując się do kontroli należy umieścić w pojemnikach na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego wszelkie przedmioty metalowe, takie jak klucze, monety, telefony komórkowe, zegarki, paski do spodni z metalowymi klamrami;

- w trakcie podchodzenia do kontroli należy wyjąć z bagażu podręcznego torebkę z umieszczonymi wewnątrz opakowaniami zawierającymi substancje płynne i umieścić ją w pojemniku wraz z innymi przedmiotami (Przewóz płynów w bagażu kabinowym)

- na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego należy umieścić oddzielnie urządzenia elektroniczne np. laptop, aparat fotograficzny etc.

- na taśmociągu urządzenia rentgenowskiego należy umieścić oddzielnie wierzchnie okrycie takie jak: kurtka, marynarka, płaszcz 

- zalecamy zapakować wszystkie przedmioty, w tym substancje płynne, które nie są niezbędne w trakcie podróży do bagażu rejestrowanego (oddawanego do przewozu w luku bagażowym w punkcie check-in);

 

**Pamiętaj, że kontrola bezpieczeństwa wykonywana jest dla zapewnienia także Twojego bezpieczeństwa, a sprawna współpraca z operatorem kontroli skróci czas jej trwania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies