Główna nawigacja Treść Narzędzia dostępności
Polskie porty lotnicze w pierwszej połowie tego roku obsłużyły łącznie (w ruchu regularnym i czarterowym) 8 mln 617 tys. pasażerów - o 12,3 % mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z danych zebranych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wynika, że transport lotniczy wciąż odnotowuje ujemną dynamikę zarówno obsłużonych pasażerów jak i wykonanych operacji, jednak z miesiąca na miesiąc spadki te są coraz mniejsze.

W drugim kwartale tego roku liczba obsłużonych pasażerów zmniejszyła się o 11,2 % w porównaniu z drugim kwartałem roku 2008, a w czerwcu br. o 6,9% w porównaniu z czerwcem zeszłego roku. Przyrost ruchu lotniczego zanotowały w czerwcu jedynie lotniska w Rzeszowie, Poznaniu oraz Bydgoszczy.

W pierwszym półroczu br. dziewięc z jedenstu polskich lotnisk odnotowały ujemną dynamikę przyrostu ruchu pasażerskiego - wyjątek stanowią porty lotnicze w Bydgoszczy oraz Rzeszowie. Najbardziej dotkliwie skutki obecnej sytuacji gospodarczej odczuły lotniska w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku, najmniej z kolei w Rzeszowie, Bydgoszczy, Katowicach oraz Poznaniu.

Należy podkreślić, iż pozytywne sygnały wciąż płyną z segmentu ruchu czarterowego, który to w pierwszym półroczu br. wzrósł o prawie 13%, podczas gdy ruch regularny zmniejszył się o 15,1%. Tym samym udział ruchu czarterowego wzrósł z 11,3% do 13,9%.

Urząd Lotnictwa Cywilnego obserwuje wzrost znaczenia portów regionalnych w systemie polskich lotnisk. W pierwszym półroczu ich udział zwiększył się z 54% w I półroczu 2008 r. do 56 % obecnie.

Z danych zebranych przez ULC wynika, iż sytuacja w transporcie lotniczym stabilizuje się, a nawet notuje pierwsze symptomy poprawy.       

Szczegółowe statystyki
pdf plik do pobrania 97.10 Kb