04.04.2011 Aktualizacja: 08.10.2012

Transportowa biała księga

Komisja Europejska opublikowała dokument pt. Biała Księga – Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu.

Dokument zawiera propozycje Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego kierunku rozwoju polityki transportowej w Unii Europejskiej i dotyczy różnych gałęzi transportu, w tym także transportu lotniczego. Komisja Europejska zwraca uwagę między innymi na konieczność dążenia do poprawy wydajności statków powietrznych i zarządzania ruchem lotniczym w Unii Europejskiej, co ma pozwolić na uzyskanie konkurencyjnej przewagi na rynku lotniczym. Komisja deklaruje, że już w 2011 roku zajmie się kwestią przepustowości portów lotniczych i zauważa, że należy zoptymalizować oraz, w stosownych przypadkach, zwiększyć przepustowość portów lotniczych w celu sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na podróże do oraz z państw trzecich, a także obszarów Europy, z którymi nie ma dobrych połączeń. Efektem działań inicjowanych przez Komisję Europejską ma być ponad dwukrotny wzrost działalności lotniczej w UE,  przewidywany do osiągnięcia najpóźniej w 2050 roku.

Komisja zauważa także, iż należy wdrożyć inicjatywę jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej zgodnie z wypracowanym harmonogramem (SES II Roadmap), a także promować stosowanie  nowoczesnych technologii, w tym programu SESAR. Jednocześnie mając w pamięci wydarzenia spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w 2010 r. Komisja uznaje za konieczne potrzebę zwiększenia odporności systemu transportowego na wypadek katastrof naturalnych w celu zachowania pełnej mobilności pasażerów.

Dokument wymienia również dziesięć celów na rzecz utworzenia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu dla osiągnięcia ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 60 %. W załączniku do dokumentu przedstawiono wykaz inicjatyw, które Komisja uważa za niezbędne do podjęcia w celu stworzenia efektywnego obszaru transportowego w Unii Europejskiej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym dokumentem
pdf plik do pobrania 376.49 Kb

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies