09.03.2019 Aktualizacja: 14.12.2020

Lataj „z głową” bezzałogowo

Celem kampanii jest uświadomienie wszystkim użytkownikom dronów, że latanie dronami to ogromna przyjemność, ale też duża odpowiedzialność, a brak wiedzy na temat przepisów lotniczych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni powietrznej. 

Lataj z głową Urząd Lotnictwa Cywilnego

Drony są bardzo popularnym prezentem mikołajkowym i świątecznym, również dla dzieci. Wszyscy, którzy planują zakup bezzałogowego statku powietrznego pod choinkę, powinni mieć świadomość, że dron to nie zabawka, i podlega przepisom prawa lotniczego. Za złamanie tych przepisów przewidziane są sankcje karne,  w tym nawet kara pozbawienia wolności.

 

Są miejsca i strefy, w których bez odpowiedniej zgody, loty dronami są zakazane. Do takich miejsc należą między innymi tereny wojskowe, parki narodowe, miejsca imprez na wolnym powietrzu, lotniska aeroklubowe, wojskowe, sportowe i komunikacyjne. 

Warto również wiedzieć, że jest różnica między lataniem rekreacyjnym, a zarobkowym. Dla lotów komercyjnych wymagane jest posiadanie świadectwa kwalifikacji, ubezpieczenia OC, jak również odpowiednie oznaczenie drona i jego operatora (np. kamizelka odblaskowa). 

Operator drona ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w wyniku swojego lotu i dbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu lotniczego oraz osób na ziemi.

Podczas zabawy lub pracy z dronem pamiętajmy o prawie każdej osoby do prywatności, ochrony jej wizerunku oraz danych osobowych.

 

Multimedia:

http://latajzglowa.pl

 

Ulotka A5 w języku polskim

pdfulotkaULC-230x155-5spadyPL.pdf3.61 MB

Ulotka A5 w języku angielskim

pdfleaflet_uavsENG.pdf3.6 MB

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies