Urząd Lotnictwa Cywilnego
Informujemy, że w związku z awarią techniczną, niezależną od Komisji Egzaminacyjnej, zaplanowane na dzisiaj o godz. 9.00 rezerwacje na sesję egzaminacyjną w maju zostają przełożone na jutro., tj. 9 maja na godz. 12:00. Przepraszamy za utrudnienia.
- Szczegóły
Informujemy, że w dniach 8-16.02.2022 r. delegatura we Wrocławiu będzie nieczynna. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta w Warszawie. Jednocześnie przypominamy, że dokumenty mogą być również składane za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/myportal). Przepraszamy za powstałe niedogodności.
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w najbliższy czwartek, 30 grudnia 2021 r. Delegatura ULC we Wrocławiu będzie nieczynna.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta w Warszawie.
Jednocześnie przypominamy, że wnioski lub pisma mogą być również wysyłane za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/myportal).
Przepraszamy za utrudnienia.
- Szczegóły
Informujemy, że w dniach 17-21 maja 2021 r. Delegatura we Wrocławiu będzie nieczynna. Za powstałe niedogodności przepraszamy.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta w Warszawie. Jednocześnie przypominamy, że wnioski lub pisma mogą być również wysłane za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/myportal).
- Szczegóły
Informujemy, że w dniach 30 kwietnia 2021 r. oraz 4 maja 2021 r. Delegatura we Wrocławiu będzie nieczynna. Za powstałe niedogodności przepraszamy.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta w Warszawie. Jednocześnie przypominamy, że wnioski lub pisma mogą być również wysłane za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/myportal).
- Szczegóły
Informujemy, że w dniach 12 i 15 lutego 2021 r. Delegatura we Wrocławiu będzie nieczynna. Za powstałe niedogodności przepraszamy.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt z Punktem Obsługi Klienta w Warszawie. Jednocześnie przypominamy, że wnioski lub pisma mogą być również wysłane za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP (https://epuap.gov.pl/wps/myportal).
- Szczegóły
- Szczegóły
Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 grudnia 2014 r. decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdzona została stawka jednostkowa opłaty terminalowej na rok 2015 w wysokości 740,28 PLN. Stawka ta została zatwierdzona na wniosek Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i została obliczona zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 391/2013 z dnia 3 maja 2013 r. ustawiającego wspólny system opłat za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej.
- Szczegóły
Uprzejmie informujemy, że decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego rozpoczęto przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w zakresie bezpieczeństwa. Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie (Dz. U. 2012 r. poz. 904), do dnia 31 stycznia danego roku kalendarzowego można składać wnioski o udzielenie dofinansowania. Wysokość udzielonej pomocy nie może przekroczyć 50% łącznej wartości planowanych kosztów zakupu sprzętu lub urządzenia o których mowa w § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
- Szczegóły
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 19.12.2014 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Lotnictwa Cywilnego ukazało się zaproszenie do składania wniosków o wydanie upoważnień do wykonywania regularnych przewozów lotniczych na trasie Katowice - Kijów vv. (Ukraina). Więcej informacji znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej ULC
- Szczegóły
W dniu 19 grudnia 2014 r. Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz i Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski podpisali porozumienie regulujące kwestie finansowania czynności wykonywanych przez inspektorów ULC, związanych z nadzorem nad państwowymi statkami powietrznymi SG.
- Szczegóły
W dniu 8 grudnia 2014 roku w Chicago odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady ICAO z okazji obchodów 70-lecia podpisania Konwencji Chicagowskiej. W 1944 roku delegaci z 54 krajów spotkali się w Sali Balowej Hotelu Stevens w Chicago na zaproszenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie podpisano Konwencję o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym. 70 lat później w tej samej Sali Balowej – Hotelu Hilton Chicago w celu uczczenia tej ważnej dla lotnictwa rocznicy zebrali się Stali Przedstawiciele w Radzie ICAO, w tym polska przedstawicielka dr hab. Małgorzata Polkowska.
- Szczegóły
Polska studentka Alicja Gajewska wygrała rekrutację do wspólnego projektu Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dla przyszłych profesjonalistów z zakresu lotnictwa. Pani Alicja miała wyjątkową szansę wziąć udział w odbywającym się w siedzibie ICAO w Montrealu Sympozjum ,,Next Generation of Aviation Professionals” skierowanym dla młodych osób związanych z branżą lotniczą. Wybrana studentka reprezentowała również Polskę podczas Modelowej Sesji Rady ICAO obok 35 reprezentantów pozostałych Państw Członkowskich posiadających Stałych Przedstawicieli w Radzie ICAO. Studenci i młodzi profesjonaliści z zakresu lotnictwa mieli niebywałą okazję zasiąść na miejscach delegatów swoich państw i omówić sposoby osiągnięcia zrównoważonego rozwoju lotnictwa oraz pozyskania młodych profesjonalistów. Projekt został zorganizowany z okazji obchodów 70-lecia podpisania Konwencji Chicagowskiej. Jego celem było podkreślenie konieczności kształcenia nowych kadr dla lotnictwa cywilnego w celu zaspokojenia zapotrzebowania związanego z prognozowanym rozwojem światowego rynku transportu lotniczego.
- Szczegóły
W dniach 9-11 grudnia 2014 r. w Kolonii odbyło się szóste spotkanie standaryzacyjne nadzorów krajowych zorganizowane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Podczas spotkania przedstawiciele ULC zaprezentowali przyjęte w Polsce rozwiązania dotyczące monitorowania ciągłej zdatności statków powietrznych, w tym przygotowywania rocznych planów inspekcji statków powietrznych w oparciu o samodzielnie zaprojektowany elektroniczny system zarządzania flotą. System ten został wdrożony w Inspektoracie Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych Departamentu Techniki Lotniczej ULC.
- Szczegóły
W dniu 8 grudnia 2014 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Ołowski został wybrany Wiceprzewodniczącym Zarządu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Tym samym jako pierwszy Polak w historii pokieruje pracami Zarządu najważniejszej Agencji dbającej o bezpieczeństwo i rozwój lotnictwa cywilnego w Europie. Prezes Ołowski pokonał pozostałych kandydatów i został wybrany większością 2/3 głosów już w pierwszym głosowaniu. Objęcie tak prestiżowego stanowiska daje Polsce realny wpływ na kształtowanie europejskiej i światowej strategii lotniczej w zakresie bezpieczeństwa lotniczego oraz promowania europejskich standardów lotniczych.
- Szczegóły
Uprzejmie informujemy, że w dniu 4 grudnia 2014 roku, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestru cywilnych statków powietrznych oraz znaków i napisów na statkach powietrznych wpisanych do tego rejestru. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
- Szczegóły
W dniu 4 grudnia 2014 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Mielec, Prezesem „PZL – Mielec” Cargo Sp. z o.o. oraz przewodniczącą Rady Nadzorczej „PZL-Mielec” Cargo Sp. z o.o., podczas którego Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski wręczył certyfikat dla lotniska użytku publicznego Mielec, dla którego została wydana decyzja o ograniczonej certyfikacji.
- Szczegóły
3 grudnia br. na zorganizowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego spotkaniu, w którym wziął udział Paweł Szymański, przewodniczący Zespołu ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC, powołano grupę inicjatywną do spraw przygotowania koncepcji oraz uruchomienia Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych. W jej skład weszli przedstawiciele polskiej nauki, przemysłu oraz użytkowników technologii bezzałogowych, w tym przedstawiciel ULC.
- Szczegóły