Główna nawigacja Treść Narzędzia dostępności

Bezpiecznego Luku

Kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego skierowana do nadawców międzynarodowych przesyłek pocztowych i kurierskich

Czytaj więcej

Sprawdź, zanim polecisz

Akcja informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego ostrzegająca przed nielegalnymi przewozami lotniczym

Czytaj więcej

Nie pakuj się w kłopoty

Ogólnopolska kampania Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jej celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem. 

Zobacz więcej

Zgłoszenie zdarzeń lotniczych

Od 1 lutego 2023 r. zgłaszanie zdarzeń lotniczych możliwe jest poprzez portal ECCAIRS

Czytaj więcej
Filtry

Informujemy, że w związku z awarią techniczną, niezależną od Komisji Egzaminacyjnej, zaplanowane na dzisiaj o godz. 9.00 rezerwacje na sesję egzaminacyjną w maju zostają przełożone na jutro., tj. 9 maja na godz. 12:00. Przepraszamy za utrudnienia.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 grudnia 2014 r. decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdzona została stawka jednostkowa opłaty terminalowej na rok 2015 w wysokości 740,28 PLN. Stawka ta została zatwierdzona na wniosek Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i została obliczona zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 391/2013 z dnia 3 maja 2013 r. ustawiającego wspólny system opłat za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej.

Uprzejmie informujemy, że decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego rozpoczęto przyjmowanie wniosków o  dofinansowanie zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w zakresie bezpieczeństwa. Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie (Dz. U. 2012 r. poz. 904), do dnia 31 stycznia danego roku kalendarzowego można składać wnioski o udzielenie dofinansowania. Wysokość udzielonej pomocy nie może przekroczyć 50% łącznej wartości planowanych kosztów zakupu sprzętu lub urządzenia o których mowa w § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 19.12.2014 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Lotnictwa Cywilnego ukazało się zaproszenie do składania wniosków o wydanie upoważnień do wykonywania regularnych przewozów lotniczych na trasie Katowice - Kijów vv. (Ukraina). Więcej informacji znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej ULC

W dniu 19 grudnia 2014 r. Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz i Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski podpisali porozumienie regulujące kwestie finansowania czynności wykonywanych przez inspektorów ULC, związanych z nadzorem nad państwowymi statkami powietrznymi SG.

logo_en.png

W dniu 8 grudnia 2014 roku w Chicago odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady ICAO z okazji obchodów 70-lecia podpisania Konwencji Chicagowskiej. W 1944 roku delegaci z 54 krajów spotkali się w Sali Balowej Hotelu Stevens w Chicago na zaproszenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie podpisano Konwencję o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym. 70 lat później w tej samej Sali Balowej – Hotelu Hilton Chicago w celu uczczenia tej ważnej dla lotnictwa rocznicy zebrali się Stali Przedstawiciele w Radzie ICAO, w tym polska przedstawicielka dr hab. Małgorzata Polkowska.

Polska studentka Alicja Gajewska wygrała rekrutację do wspólnego projektu Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dla przyszłych profesjonalistów z zakresu lotnictwa. Pani Alicja miała wyjątkową szansę wziąć udział w odbywającym się w siedzibie ICAO w Montrealu Sympozjum ,,Next Generation of Aviation Professionals” skierowanym dla młodych osób związanych z branżą lotniczą. Wybrana studentka reprezentowała również Polskę podczas Modelowej Sesji Rady ICAO obok 35 reprezentantów pozostałych Państw Członkowskich posiadających Stałych Przedstawicieli w  Radzie ICAO. Studenci i młodzi profesjonaliści z zakresu lotnictwa mieli niebywałą okazję zasiąść na miejscach delegatów swoich państw i omówić sposoby osiągnięcia zrównoważonego rozwoju lotnictwa oraz pozyskania młodych profesjonalistów. Projekt został zorganizowany z okazji obchodów 70-lecia podpisania Konwencji Chicagowskiej. Jego celem było podkreślenie konieczności kształcenia nowych kadr dla lotnictwa cywilnego w celu zaspokojenia zapotrzebowania związanego z prognozowanym rozwojem światowego rynku transportu lotniczego.

W dniach 9-11 grudnia 2014 r. w Kolonii odbyło się szóste spotkanie standaryzacyjne nadzorów krajowych zorganizowane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Podczas spotkania przedstawiciele ULC zaprezentowali przyjęte w Polsce rozwiązania dotyczące monitorowania ciągłej zdatności statków powietrznych, w tym przygotowywania rocznych planów inspekcji statków powietrznych w oparciu o samodzielnie zaprojektowany elektroniczny system zarządzania flotą. System ten został wdrożony w  Inspektoracie Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych Departamentu Techniki Lotniczej ULC.

W dniu 8 grudnia 2014 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Ołowski został wybrany Wiceprzewodniczącym Zarządu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Tym samym jako pierwszy Polak w historii pokieruje pracami Zarządu najważniejszej Agencji dbającej o bezpieczeństwo i rozwój lotnictwa cywilnego w Europie. Prezes Ołowski pokonał pozostałych kandydatów i został wybrany większością 2/3 głosów już w pierwszym głosowaniu. Objęcie tak prestiżowego stanowiska daje Polsce realny wpływ na kształtowanie europejskiej i światowej strategii lotniczej w zakresie bezpieczeństwa lotniczego oraz promowania europejskich standardów lotniczych.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 4 grudnia 2014 roku, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestru cywilnych statków powietrznych oraz znaków i napisów na statkach powietrznych wpisanych do tego rejestru. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W dniu 4 grudnia 2014 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Mielec, Prezesem „PZL – Mielec” Cargo Sp. z o.o. oraz przewodniczącą Rady Nadzorczej „PZL-Mielec” Cargo Sp. z o.o., podczas którego Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Ołowski wręczył certyfikat dla lotniska użytku publicznego Mielec, dla którego została wydana decyzja o ograniczonej certyfikacji.

3 grudnia br. na zorganizowanym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego spotkaniu, w którym wziął udział Paweł Szymański, przewodniczący Zespołu ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC, powołano grupę inicjatywną do spraw przygotowania koncepcji oraz uruchomienia Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych. W jej skład weszli przedstawiciele polskiej nauki, przemysłu oraz użytkowników technologii bezzałogowych, w tym przedstawiciel ULC.

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, iż w dniu 25 listopada 2014 na stronie internetowej Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych IATA  opublikowano deklarację złożoną w imieniu  zrzeszonych w IATA przewoźników (podobnie jak uczyniła to wcześniej  ELFAA) dotyczącą oferowania przelotów na podstawie obniżonych stawek osobom dotkniętym problemami z powrotem do miejsca zamieszkania ze względu na upadłość przewoźników lotniczych. Dodatkowe informacje można znaleźć w zakładce prawa pasażera i ułatwienia oraz na stronach  IATA oraz ELFAA.



Uprzejmie informujemy, że Minister Infrastruktury i Rozwoju Pani Maria Wasiak na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze, powołała z dniem 1 grudnia 2014 roku Pana Macieja Kozłowskiego na stanowisko Wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego ds. Standardów Lotniczych.

Uprzejmie informujemy, że dnia 27 listopada 2014 r. decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego zatwierdzona została strefa pobierania opłat terminalowych w Polsce, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 26 listopada 2014 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał Wytyczne Nr 17 w sprawie określenia parametrów technicznych dla lądowisk. Akt ten został opublikowany w elektronicznym Dzienniku Urzędowym ULC (poz. 81).

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje o opublikowaniu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) Safety Information Bulletin (SIB), zawierającego rekomendacje dla przewoźników lotniczych odnośnie zasad postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej. Biuletyn jest dostępny na stronie http://ad.easa.europa.eu/ad/2014-28R1

Ważne odnośniki zewnętrzne