09.03.2019 Aktualizacja: 14.12.2020

Nie pakuj się w kłopoty

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego pakowania bagażu przed podróżą samolotem. 

Niektóre przedmioty codziennego użytku, takie jak np. aerozole, baterie litowe, akumulatory, latarki, zapalniczki, termometry rtęciowe czy fajerwerki, niewłaściwie spakowane mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Dlatego warto, by wszyscy podróżni wiedzieli jak ważna dla bezpieczeństwa lotu jest znajomość zasad przewozu materiałów niebezpiecznych. Nie wszystkie przedmioty mogą być umieszczone w bagażu podręcznym. Część jest zabroniona w bagażu rejestrowanym, a niektórych nie przewieziemy wcale. Chcąc zabrać w podróż lotniczą np. aparat fotograficzny, drona, tablet, czy power bank musimy stosować się do określonych zasad. Niewłaściwe spakowanie tych urządzeń może doprowadzić do ich samozapłonu, a w konsekwencji do pożaru na pokładzie samolotu.

 banner www 1410x440px lotnisko

Kontrole bezpieczeństwa pokazują, że świadomość zagrożeń związanych z przewozem tego rodzaju przedmiotów jest na alarmująco niskim poziomie. Co drugi pasażer w ogóle nie postrzega telefonu komórkowego czy lakieru do włosów jako przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu lotu.

 
W polskich portach lotniczych odnotowano wiele przypadków wykrycia w bagażu materiałów niebezpiecznych, wśród nich amunicji, gazów pieprzowych, paliwa do napełniania zapalniczek czy naboi z dwutlenkiem węgla. Jednym z bardziej niebezpiecznych przypadków było samoczynne uruchomienie piły łańcuchowej zasilanej akumulatorem, którą pasażer przewoził w bagażu rejestrowanym. Piła uszkodziła walizkę i opakowanie chroniące, a incydent został zauważony w porcie docelowym.

 

Prezentacja:
https://www.ulc.gov.pl/_download/wiadomosci/2019/prezentacja.pdf

 

Multimedia:

https://www.youtube.com/watch?v=hxEykUEZRsM

 

https://www.facebook.com/ULCGOVPL/videos/nie-pakuj-si%C4%99-w-k%C5%82opoty/2401620426749355

 

Materiały promocyjne:

Ulotka w języku polskim

pdfplik do pobrania727.5 KB

Ulotka w języku angielskim

pdfplik do pobrania660.97 KB

Plakat A0

pdfplik do pobrania7.27 MB

Zawieszka do bagażu

pdfplik do pobrania272.8 KB

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies