09.03.2019 Aktualizacja: 14.12.2020

Laser to nie zabawka

Kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przeciw oślepianiu pilotów laserem. Jej celem jest podniesienie świadomości wśród społeczeństwa na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą zabawa laserem poprzez kierowanie jego wiązki w stronę samolotów. 

LASER TO NIE ZABAWKA KV lotniska 828x315


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kierując wiązkę lasera w stronę samolotu można oślepić pilota. Zasięg laserów jest coraz większy. Przybywa też osób, które dla zabawy celują laserem w kokpit samolotu. Celem kampanii jest dotarcie do tych osób i uświadomienie im, jakie zagrożenia stwarza taka zabawa dla ruchu lotniczego.


Moment startu i podchodzenia do lądowania wymaga od pilota szczególnej koncentracji. Ma on do wykonania szereg czynności, które wymagają skupienia, dlatego dekoncentracja w tym momencie może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, a w konsekwencji zdrowia i życia załogi oraz pasażerów.

 

Prawo lotnicze wyraźnie zabrania emitowania wiązki lasera w kierunku statku powietrznego. Za złamanie tego przepisu, grozi nawet kara pozbawienia wolności do roku.

 

Myśląc o oślepianiu laserem pilotów należy się zastanowić nad konsekwencjami takiej „zabawy”. Na pokładzie samolotu, którego piloci są oślepiani może być ktoś z nas, naszej rodziny, bliskich, czy znajomych. 

 

Prezentacja:

https://www.ulc.gov.pl/_download/wiadomosci/2018/prezentacja-lasery.pdf

 

Multimedia:

https://www.youtube.com/watch?v=upydStmWCiQ&feature=youtu.be

https://www.facebook.com/ULCGOVPL/videos/laser-to-nie-zabawka/231721984192242

 

Materiały promocyjne:

Ulotka A5 w języku polskim

pdfulotkaA5.indd.pdf2.4 MB

Plakat A0

pdfULC_A0.indd.pdf18.48 MB

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies