30.12.2020 Aktualizacja: 14.01.2021

Zezwolenia dla klubów i stowarzyszeń modelarskich

4

Zgodnie z europejskimi przepisami prawa, jedną z opcji uprawniających do wykonywania lotów w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego jest złożenie do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego wniosku o zezwolenie na operacje wykonywane w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego. Wniosek o zezwolenie należy złożyć w przypadku, kiedy parametry wykonywanych operacji wychodzą poza kategorię „otwartą”. Wniosek o zezwolenie może złożyć klub lub stowarzyszenie modelarstwa lotniczego, który chce wykonywać operacje zgodnie z zezwoleniem wydanym przez ULC. W zezwoleniu wydanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zostaną określone warunki wykonania operacji.

ETAP I

Wniosek o zezwolenie na operacje wykonywane w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego składa zarejestrowany operator odpowiedzialny za organizacje, który spełnia określone wymogi.

Wzór wniosku o zezwolenie na operacje wykonywane w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego:

docx4a.Wniosek_o_zezwolenie_na_operacje_wykonywane_w_ramach_klubów_i_stowarzyszeń_modelarstwa_lotniczego.docx533.29 KB

 

ETAP II

Po dostarczeniu do Urzędu Lotnictwa Cywilnego uzupełnionego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, następuje analiza dokumentów. Wniosek zawiera informacje administracyjne o klubie lub stowarzyszeniu modelarstwa lotniczego, procedury, których muszą przestrzegać wszyscy członkowie a także wykaz środków ograniczających ryzyko.

 1. W przypadku pozytywnej analizy wniosku możliwa jest kontrola planowanych operacji
  1. Jeżeli kontrola operacji wypadnie pozytywnie zostaje wydane zezwolenie na operacje w kategorii szczególnej.
  2. Jeżeli ocena kontroli operacji będzie negatywna, zostanie wydana decyzja odmowna.
 1. W przypadku braków formalnych / błędnie wypełnionego wniosku pracownik Urzędu:
  1. informuje o tym wnioskodawcę telefonicznie albo za pomocą poczty elektronicznej lub;
  2. wystawia wezwanie

Sprawa do czasu uzupełnienia braków zostaje zawieszona.

 1. W przypadku negatywnej analizy wniosku, np. gdy operacja nie zostanie uznana za wystarczająco bezpieczną, pracownik informuje o tym wnioskodawcę, podając powody odmowy wydania zezwolenia na operację.

ETAP III

Po otrzymaniu zezwolenia na operacje klub lub stowarzyszenie modelarstwa lotniczego ma prawo wykonywać loty na warunkach i ograniczeniach wskazanych w wydanym zezwoleniu, przestrzegając wytycznych o których mowa w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2019/947.

Informacje ogólne

 • Zezwolenie ważne jest na czas określony w zezwoleniu.
 • Rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia na operacje wykonywane w ramach klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego nie podlega opłacie lotniczej..
 • Proces wydania zezwolenia nie powinien trwać dłużej niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.
 • Operator systemu bezzałogowego statku powietrznego zobowiązany jest do złożenia wniosku o zaktualizowane zezwolenie na operację, jeżeli operacja lub środki ograniczające ryzyko wymienione w zezwoleniu na operację uległy znacznym zmianom.
 • Kontakt w sprawie wydawania zgód dla klubów i stowarzyszeń modelarstwa lotniczego: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»