21.09.2021 Aktualizacja: 21.09.2021

VI spotkanie Grupy Roboczej SMS - podsumowanie

16-17 września 2021 r., na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) w Dęblinie, odbyło się szóste spotkanie Grupy Roboczej ds. integracji Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem w polskich organizacjach i podmiotach lotniczych, tzw. Grupy Roboczej SMS.


Spotkanie otworzył Roman Ożóg, dyrektor Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym ULC, który przywitał uczestników oraz złożył szczególne podziękowania Rektorowi-Komendantowi gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztofowi Curowi za współpracę przy organizacji spotkania i udostępnienie infrastruktury Akademii.

ulc law 16 17.09.2021

Na zdjęciu: Roman Ożóg, dyrektor Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym ULC


Rektor-Komendant w inauguracyjnym wystąpieniu opowiedział gościom o Akademii, przedstawił historię uczelni, opisał kierunki studiów, zakres programu dydaktycznego oraz perspektywy rozwoju uczelni, z uwzględnieniem nowych wyzwań stojących przed branżą lotniczą (cywilną i wojskową). W trakcie kolejnych prezentacji poruszone zostały kwestie zarządzania bezpieczeństwem w procesie szkolenia przyszłych pilotów cywilnych i wojskowych oraz stosowanie standardów bezpieczeństwa podczas przygotowywania i wykonywania lotów przez studentów Lotniczej Akademii Wojskowej.

law 2021Na zdjęciu: Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur

 

Kolejne wystąpienia dotyczyły m. in. zagrożeń dla bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID19, monitorowania wskaźników poziomu bezpieczeństwa (SPIs), w obszarze lotnisk kontrolowanych, a także kultury ochrony (przegląd zagadnień i chronologia działań). Omawiano również współczesne aplikacje FDM z uwzględnieniem przykładów zastosowań i sposobów ich wykorzystywania do oceny bezpieczeństwa lotniczego i zasad monitorowania parametrów lotu w organizacji operatora lotniczego. Ważnym punktem spotkania był także temat bezpieczeństwa w lotach patrolowych i pracach budowlano-montażowych z wykorzystaniem śmigłowców.


Drugiego dnia odbyły się pierwsze, organizacyjne zebrania Grupy Roboczej HELI, która ma zrzeszać przedstawicieli środowiska śmigłowcowego oraz zebrania Forum FDM, mającego na celu wymianę doświadczeń związanych z wykorzystywaniem danych z rejestratorów FDM, w kontekście zarządzania bezpieczeństwem.
Spotkanie w formule bezpośredniego kontaktu uczestników było okazją do wzajemnego poznania się, wymiany uwag na temat dotychczasowej współpracy i stanowiło kolejny, ważny krok w integracji środowiska lotniczego w Polsce.
W imieniu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego serdecznie dziękujemy za liczny udział i zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa w operacjach lotniczych, oraz liczymy na kolejne ciekawe inicjatywy i owocną działalność Grupy HELI i Forum FDM.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies