12.12.2019 Aktualizacja: 14.12.2019

Polak na kluczowym stanowisku najważniejszej instytucji lotniczej w Europie

Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, został przewodniczącym Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA, ang. European Union Aviation Safety Agency) - jednej z najważniejszych organizacji na świecie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym. Wybór Polaka na to prestiżowe stanowisko jest wyrazem uznania dla aktywności Polski na arenie międzynarodowej i zaangażowania naszego kraju w rozwój oraz podnoszenie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.

 

„Wybór Prezesa ULC na przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA udowadnia, że Polska jest w światowej pierwszej lidze. Zdobywamy zaufanie i wiarygodność naszych partnerów, a krajowi specjaliści są doceniani przez międzynarodowe gremia. Cieszę się, że konsekwentnie realizowana polityka państwa w obszarze lotnictwa cywilnego przynosi wymierne rezultaty, co dobrze rokuje rozwojowi dużych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce” - powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

samson easa

Prezes ULC został jednomyślnie wybrany na stanowisko przewodniczącego podczas posiedzenia Rady Zarządzającej w Kolonii. Zastąpi na tym stanowisku Pekkę Henttu – szefa fińskiej władzy lotniczej. Piotr Samson będzie nadal pełnił obowiązki Prezesa ULC.

„To nie tylko ogromny sukces Polski i motywacja do kontynuacji naszych dotychczasowych działań, ale przede wszystkim zachęta do dalszych prac na rzecz lotnictwa. Polska jest dojrzałym rynkiem lotniczym, a nasi specjaliści są wysoko cenionymi fachowcami” - powiedział Piotr Samson, Prezes ULC.

Samson podkreślił również, że europejski rynek lotniczy rozwija się w dużym tempie. Powstają nowe technologie, takie jak bezzałogowe statki powietrzne, które oznaczają nowe wyzwania, zarówno dla ULC, jak i EASA.

Przewodniczący Rady Zarządzającej EASA bierze udział w najważniejszych inicjatywach unijnego lotnictwa cywilnego. Reprezentuje członków Rady w najważniejszych wydarzeniach branżowych na całym świecie. Kieruje także pracami Rady Zarządzającej EASA, która m.in. doradza dyrektorowi wykonawczemu EASA w sprawach bezpieczeństwa lotniczego, przyjmuje budżet EASA, Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego czy roczne sprawozdanie z działalności Agencji, przesyłane do Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i Trybunału Obrachunkowego.

„Polska jest odpowiedzialnym i zaangażowanym partnerem, który pełni znaczącą rolę w Agencji. Jestem przekonany, że przed nami 4 lata owocnej kadencji pod przewodnictwem Piotra Samsona” - powiedział Patrick Ky dyrektor wykonawczy EASA.

L z Ky

 

Kompetencje EASA obejmują najważniejsze obszary związane z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego – m.in. operacje lotnicze, drony, porty lotnicze czy żeglugę powietrzną. Jej zadania to m.in.
• projektowanie przepisów wykonawczych w obszarach związanych z bezpieczeństwem lotniczym,
• nadzór i wsparcie państw członkowskich w dziedzinach, w których EASA ma wspólne kompetencje,
• współpraca z podmiotami międzynarodowymi na rzecz poprawy globalnego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa.

Głównymi organami EASA są Rada Zarządzająca EASA składająca się z 33 członków (28 państw UE + 4 państwa EFTA + Komisja Europejska) oraz Dyrektor Wykonawczy EASA.

L w EASA

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies