22.02.2019 Aktualizacja: 07.05.2019

Aktualizacja informacji dotyczących warunków wykonywania operacji lotniczych do/z Wielkiej Brytanii w przypadku tzw. twardego Brexitu.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (dalej jako: Prezes Urzędu) informuje, iż stosownie do treści art. 191 ust. 1 oraz art. 192 a ust. 1 ustawy Prawo lotnicze (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1183) polscy przewoźnicy lotniczy oraz wspólnotowi przewoźnicy lotniczy w rozumieniu Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, mogą wykonywać regularne przewozy lotnicze na trasach lub obszarach między Rzeczpospolitą Polską, a państwem trzecim po uzyskaniu stosownego upoważnienia wydanego przez Prezesa Urzędu. Wniosek o wydanie upoważnienia powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 30 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia regularnego przewozu.

 Obecnie na forum unijnym trwają prace nad treścią przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych zasad zapewniających podstawowe połączenia lotnicze w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Ostateczny kształt ww. przepisów nie jest jeszcze znany, ale mogą one mieć wpływ na sposób i konieczność rozpatrywania ww. wniosków przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Niemniej jednak w celu uniknięcia sytuacji, w której przewoźnik polski lub wspólnotowy nie posiadałby wymaganego upoważnienia po dniu 29 marca 2019r., Prezes Urzędu informuje o możliwości składania wniosków o wydanie upoważnienia na wykonywanie regularnych przewozów na trasach lub obszarach do Wielkiej Brytanii w celu uniknięcia zakłóceń w wykonywaniu operacji lotniczych mogących wystąpić z powodu braku stosownego upoważnienia.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad składania wniosków zamieszczone są na stronie: 
http://www.ulc.gov.pl/pl/regulacja-rynku/przew%C3%B3z-lotniczy/upowaznienia-dla-polskch-przewoznikow

Dodatkowe informacje można uzyskać poprzez kontakt z Wydziałem Przewozów Lotniczych Departamentu Rynku Transportu Lotniczego:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 22 520 73 09

 

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»