01.02.2018 Aktualizacja: 01.02.2018

Eamonn Brennan nowy Dyrektor Generalny EUROCONTROL z wizytą w Polsce

Eamonn Brennan nowy Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) przyjechał z roboczą wizytą do Polski. Podsumowano roczną prezydencję naszego kraju w EUROCONTROL oraz omówiono plany i wizję Organizacji na najbliższe lata.


Eamonn Brennan – dotychczasowy szef irlandzkiego nadzoru lotniczego pełni funkcję Dyrektora Generalnego od 1 stycznia 2018 roku. Jest dziewiątym Dyrektorem Organizacji. Obradom nad wyborem nowego Dyrektora Generalnego w czerwcu 2017 roku przewodniczył Piotr Samson, pełniący w 2017 roku funkcję Prezydenta Stałej Komisji EUROCONTROL – organu decyzyjnego Organizacji.

Eurocontrol

„Polska jest kluczowym partnerem EUROCONTROL. W trakcie trwania rocznej prezydencji w EUROCONRTOL Polska okazała się odpowiedzialnym i zaangażowanym partnerem, który pełni znaczącą rolę w Organizacji” – powiedział szef EUROCONTROLI podczas spotkania w siedzibie ULC.
Eamonn Brennan przedstawiając swoją wizję Organizacji podkreślił wyzwanie jakim jest rosnący ruch lotniczy w Europie. Poinformował, że w 2017 roku średnia liczba operacji lotniczych w polskiej przestrzeni powietrznej wyniosła 2172, o 5,3 proc. więcej, niż w 2016 roku.
Brennan podkreślił, że transport lotniczy staje się coraz bardziej popularny. „W ubiegłym roku padł rekord pod względem operacji lotniczych na terenie Europy w trakcie jednego dnia, który wyniósł niemal 37 tys.” – zauważył. Bardzo wysoka była również łączna kwota zebrana w 2017 r. przez Centralne Biuro Opłat Trasowych EUROCONTROL z tytułu pobieranych opłat trasowych (opłat stanowiących wynagrodzenie za zapewnianie służb żeglugi powietrznej w strefach pobierania opłat trasowych), która wyniosła około 8 mld euro.
                                                                         ***
EUROCONTROL (ang. European Organisation for the Safety of Air Navigation) Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej jest cywilno-wojskową międzyrządową organizacją, której celem jest m. in. wspieranie państw członkowskich w wykonywaniu bezpiecznych, efektywnych kosztowo oraz przyjaznych środowisku operacji związanych z ruchem lotniczym. EUROCONTROL pełni funkcję Menedżera Sieci (ang. Network Manager) od 2011 r. Członkami EUROCONTROL jest 41 państw. Główna siedziba Organizacji znajduje się w Brukseli.DSCF0198

 

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»