29.12.2017 Aktualizacja: 21.05.2018

Podsumowanie aktywności ULC w 2017 roku

fajerwerki samolot nowy rok

Zbliża się koniec roku, zatem czas na podsumowania. Przedstawiamy Państwu najważniejsze aktywności Urzędu oraz najciekawsze wydarzenia z zakresu lotnictwa cywilnego w 2017 roku. Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe wyzwania, również dla lotnictwa cywilnego. Stojąc u progu 2018 roku jesteśmy przekonani, że dzięki naszej współpracy polskie lotnictwo będzie się nieustannie rozwijać. Życzymy wszystkim naszym klientom  oraz sympatykom lotnictwa, aby nowy 2018 rok był czasem spełnienia wszystkich marzeń!

Styczeń

Międzynarodowy ruch pasażerski w 2016 roku

ICAO opublikowała wstępne dane dotyczące przewozów pasażerskich w 2016 roku. Liczba pasażerów przewiezionych w ruchu regularnym wyniosła 3,7 mld - o 6% więcej w stosunku do 2015 roku. 28% pasażerów na świecie przewiozły niskokosztowe linie lotnicze, po raz pierwszy w historii przewożąc ponad miliard pasażerów.

czytaj dalej...

Seminarium ULC poświęcone omówieniu zagadnień związanych z funkcjonowaniem Zatwierdzonych Organizacji Szkolenia (ATO).
25 stycznia na Uczelni Łazarskiego odbyło się bezpłatne seminarium organizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego poświęcone omówieniu zagadnień związanych z funkcjonowaniem Zatwierdzonych Organizacji Szkolenia (ATO).

czytaj dalej...

Luty
Spotkanie Prezesa ULC z przedstawicielami ZRPL i PKBWL
W dniu 7 lutego 2017 roku w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z przedstawicielami Portów Lotniczych. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL). Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnej procedury zgłaszania zdarzeń lotniczych, podsumowanie współpracy w roku 2016 oraz określenie najważniejszych zadań na nadchodzące lata.

czytaj dalej...

Marzec

Rynek lotniczy rozwija się znacznie powyżej oczekiwań – konferencja prasowa ULC na Lotnisku Chopina

Polskie porty lotnicze w 2016 roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów, o 12 procent więcej niż w 2015 roku. To kolejny dobry rok pod względem liczby przewozów pasażerskich. Oficjalne dane oraz podsumowanie rynku przewozów pasażerskich w Polsce w 2016 r. przedstawiono dzisiaj na Lotnisku Chopina w Warszawie, podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona oraz Naczelnego Dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusza Szpikowskiego.

czytaj dalej

Krajowy Plan Bezpieczeństwa 2017–2020 zatwierdzony przez Prezesa ULC
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał Krajowy Plan Bezpieczeństwa 2017–2020. Dokument stanowiący załącznik do Krajowego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym wskazuje obszary zagrożeń, które zostaną objęte procedurą szczególnych analiz i nadzoru Prezesa ULC. Krajowy Program Bezpieczeństwa ustanawia jednocześnie wskaźniki poziomu bezpieczeństwa (SPI – Safety Performance Indicator), które na podstawie odrębnych przepisów winny być opracowywane przez podmioty lotnicze, objęte obowiązkiem mierzenia poziomu bezpieczeństwa (Safety Performance Monitoring).

czytaj dalej...

Kwiecień
Warsztaty dla organizatorów pokazów lotniczych
W dniach 20-21. 04. 2017 r. odbyły się warsztaty dla organizatorów pokazów lotniczych, których gospodarzem, we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Warsztaty odbyły się w Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (Depułtycze Królewskie 55, Budynek J, hol I piętro). Udział w warsztatach miał charakter otwarty i był nieodpłatny.

czytaj dalej...

Maj
Warsztaty Bezpieczeństwa - KPB
W dniu 19 maja 2017 r. odbyły się Warsztaty Bezpieczeństwa poświęcone Krajowemu Programowi Bezpieczeństwa oraz wynikającym z niego obowiązkom dla podmiotów prowadzących działalność lotniczą. Warsztaty odbyły się na Uczelni Łazarskiego w Warszawie (ul. Świeradowska 43, aula 58).

czytaj dalej...

Seminarium dla operatorów szkoleniowych urządzeń symulacji lotu FSTD
W dniach 17-18 maja 2017 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego organizował seminarium dla operatorów szkoleniowych urządzeń symulacji lotu FSTD. Seminarium miało miejsce w obiektach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i skierowane było do operatorów szkoleniowych urządzeń symulacji lotu. Na seminarium omówione zostały zagadnienia związane z utrzymaniem kwalifikacji urządzeń symulacji lotu FSTD oraz system monitorowania zgodności. Seminarium miało charakter otwarty.

czytaj dalej...

Szkolenie ECAC Best Practices for Cargo Inspectors w ULC
W dniach 08-10 maja br. Europejska Konferencja Lotnictwa Cywilnego (ECAC) przy współpracy Urzędu Lotnictwa Cywilnego zorganizowała szkolenie ECAC Best Practices for Cargo Inspectors (BPCI).

czytaj dalej...

Nowy departament w ULC ds. bezzałogowych statków powietrznych
W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w dniu 17 maja 2017 roku powstał Departament Bezzałogowych Statków Powietrznych (LBSP). Do właściwości nowego departamentu należy prowadzenie spraw związanych z kwalifikacjami personelu lotniczego i działalnością szkoleniową w zakresie bezzałogowych statków powietrznych oraz nadzorowanie i koordynowanie spraw związanych z integracją bezzałogowych statków powietrznych z cywilną przestrzenią powietrzną.

czytaj dalej...

Powołanie Wiceprezesa ULC
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, z dniem 18 maja 2017 r., powołał Michała Witkowskiego na stanowisko Wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

czytaj dalej...

Czerwiec
ULC na Dniu Dziecka w Kancelarii Premiera
W dniu 3 czerwca w ogrodach Kancelarii premiera odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Warszawiacy licznie odwiedzili ogrody KPRM. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, również związanych z lotnictwem. Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej miał okazję po raz kolejny gościć młodych pasjonatów awiacji. Można było wziąć udział w konkursie plastycznym, pomalować samolot, podejść do testu kontrolera lotów, a przede wszystkim dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pracy w lotnictwie. Zabawie nie było końca.

czytaj dalej...

Prezes ULC Przewodniczącym PAR AG – ciała doradczego Zarządu EASA
13 czerwca 2017 roku Zarząd Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wybrał jednogłośnie Pana Piotra Samsona na stanowisko Przewodniczącego Programming and Resources Advisory Group (PAR AG). Na tym stanowisku Prezes ULC zastąpił Panią Ingrid Cherfils - szefową szwedzkiej władzy lotniczej i Prezydent ECAC.

czytaj dalej...

Audyt ICAO w ULC: wysoki poziom zgodności z normami ICAO w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego
Polska osiągnęła bardzo wysoki poziom zgodności z normami ICAO w zakresie ochrony lotnictwa wynoszący 99,4 proc., informuje raport końcowy przesłany do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 8 czerwca 2017 roku. W raporcie wyrażono uznanie dla pracowników ULC za profesjonalizm i zaangażowanie, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu i sukcesu audytu.

czytaj dalej...

Ułatwienia dla lotnictwa lekkiego w nowym projekcie "rozporządzenia o wyłączeniu" – debata w ULC
9 czerwca wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit otworzył w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego debatę konsultacyjną, podczas której przedstawił koncepcję lekkich urządzeń latających w polskim prawie na tle projektowanego rozporządzenia w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków, zwanego „rozporządzeniem o wyłączeniu”. W spotkaniu z przedstawicielami środowiska lotniczego udział wziął również Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych Michał Witkowski.

czytaj dalej...

Lipiec
ULC znalazł się w gronie sygnatariuszy Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa
3 lipca 2017 roku w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego Michał Witkowski Wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał "Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym". Podobnie jak dla sektora lotniczego, zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym jest bardzo ważne. Do grona sygnatariuszy Deklaracji dołączyło 30 podmiotów w tym, Komenda Główna Policji, przedsiębiorcy z branży kolejowej, reprezentanci jednostek naukowych oraz stowarzyszeń.

czytaj dalej...

Zezwolenie Prezesa ULC na zapewnienie służb żeglugi powietrznej dla wojska
5 lipca 2017 roku Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję zezwalającą Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych na zapewnianie od dnia 6 lipca 2017 r. służb żeglugi powietrznej bez certyfikacji w całości przestrzeni powietrznej będącej w jego obszarze odpowiedzialności.

czytaj dalej...

Wizyta delegacji chińskiej w ULC
19 lipca 2017 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson przyjął delegację z Chin, którą reprezentowali pracownicy departamentu ochrony chińskiej władzy lotniczej (Civil Aviation Administration of China, CAAC), oraz specjaliści z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego linii lotniczych Hainan Airlines oraz Air China. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu współpracy lotniczej Unii Europejskiej z Chinami, prowadzonego wspólnie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz chińskiej władzy lotniczej (CAAC).

czytaj dalej...

Sierpień
Egzaminy teoretyczne – nowa baza pytań ECQB
Informujemy, że od sesji we wrześniu 2017 roku egzaminy na licencje CPL, ATPL oraz uprawnienia IR, EIR, CB(IR) przeprowadzane będą w oparciu o aktualną wersję bazy pytań ECQB 4.0. Nowa baza pytań zawiera około 10% nowych pytań, a kolejne 10% pytań zostało zaktualizowanych.

czytaj dalej...

Świetne wiadomości z Austrii‼

Polacy zajęli całe podium Mistrzostw Świata w lataniu precyzyjnym! Do tego dochodzą jeszcze dwa złote medale - zwycięzcy za konkurencję lądowania i za klasyfikację drużynową.

czytaj dalej...

Wrzesień
Powstała specjalna infolinia dotycząca praw pasażerów lotów odwołanych przez Ryanair
Dla wszyscy pasażerów lotów odwołanych przez linię lotniczą Ryanair, ULC uruchomił dodatkowy numer telefonu na infolinii ULC: 22 520 72 00. Wybierając na infolinii cyfrę 0 zainteresowany interesant może połączyć się z naszymi ekspertami, którzy poinformują o obowiązkach przewoźnika w przypadku odwołanego lotu oraz o prawach przysługujących pasażerom. Przypominamy krok po kroku procedurę reklamacyjną i odpowiadamy na wszelkie pytania związane z prawami pasażera w przypadkach odwołania, opóźnienia lotu lub odmowy przyjęcia na pokład. Te bowiem sytuacje są uregulowane przepisami unijnymi, których przestrzeganiem zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego.

czytaj dalej...

GIODO i Urząd Lotnictwa Cywilnego zadbają, by drony nie naruszały naszej prywatności
Budowanie świadomości użytkowników dronów, jak mają chronić naszą prywatność, to jeden z głównych celów porozumienia o współpracy między GIODO a Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Bezzałogowe statki powietrzne coraz częściej pojawiają się na naszym niebie, obserwując, a niekiedy i nagrywając nie tylko to, co dzieje się w przestrzeni publicznej, ale także to, co z wysokości mogą zaobserwować na naszych prywatnych posesjach. Co więcej, odbywa się to zazwyczaj bez naszej zgody, a często i wiedzy, co w prosty sposób może prowadzić do naruszania naszej prywatności. Stąd potrzeba zapewnienia właściwej jej ochrony. Temu celowi służyć ma porozumienie o współpracy między Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (GIODO) a Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC).

czytaj dalej...

Październik
Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 2017
W dniach 26-27 października 2017 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym poświęcona zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA) organizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Podczas konferencji została przedstawiona m. in. prezentacja dotycząca pokazów lotniczych wraz z analizą i oceną minionego sezonu 2017 oraz podpisano z przedstawicielami najważniejszych organizacji lotniczych w Polsce, deklarację „Just Culture”.

czytaj dalej...

„Łatwo Dostępne Przepisy dla Lotnisk (Rozporządzenie (UE) Nr 139/2014)”
Urząd Lotnictwa Cywilnego opracował i udostępnił do wykorzystania dokument pt. „Łatwo Dostępne Przepisy dla Lotnisk (Rozporządzenie (UE) Nr 139/2014)”, który stanowi polską wersję opracowanego przez Europejską Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dokumentu „Easy Access Rules for Aerodromes (Regulation (EU) No 139/2014)”.

czytaj dalej...

Nowa strona internetowa ULC - KolizjeZptakami.pl
Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony internetowej poświęconej kolizjom z ptakami i zagrożeniom z nich wynikających www.kolizjezptakami.pl/

czytaj dalej...

ULC: Nowa prognoza ruchu lotniczego – dobre perspektywy rozwoju dla polskich lotnisk – konferencja prasowa ULC
Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił nową prognozę ruchu lotniczego. Wynika z niej, że w 2035 roku w polskich portach lotniczych zostanie przewiezionych ponad 94 miliony pasażerów, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w roku 2016. Zdaniem ekspertów z ULC, Polska nadrabia dystans do rynków zachodnioeuropejskich, dlatego w kolejnych latach należy spodziewać się dalszego przyrostu ruchu pasażerskiego.

czytaj dalej...

Listopad
Konferencja Wysokiego Szczebla: „Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym”, Kraków, 8-9 listopada 2017 r.
Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zorganizował międzynarodową konferencję wysokiego szczebla na temat cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. W dniach 8-9 listopada 2017 roku w Krakowie przedstawiciele władz lotniczych, krajowych i międzynarodowych instytucji lotniczych, a także eksperci i reprezentanci firm związanych z branżą lotniczą rozmawiali o tym, jak przeciwdziałać cyberatakom oraz radzić sobie z cyberzagrożeniami w lotnictwie cywilnym.

czytaj dalej...

"Lataj bezpiecznie – lataj z głową". Rusza spot edukacyjny o dronach
Latanie dronami to ogromna przyjemność, ale też duża odpowiedzialność – przypominają w spocie filmowym Polska Agencją Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. W Internecie można już zobaczyć spot edukacyjny na temat zasad wykonywania lotów dronami w Polsce. Jego głównym celem jest uświadomienie wszystkim użytkownikom dronów, że brak wiedzy na temat przepisów lotniczych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni powietrznej. W kampanii informacyjnej uczestniczą także Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Lotnisko Chopina.

czytaj dalej...

15 lat Urzędu Lotnictwa Cywilnego
W listopadzie przypadała 15. rocznica powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Urząd powołany został Ustawą z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze. Od 17 listopada rozpoczął swoją faktyczną działalność administracyjną, stając się polską władzą lotniczą.

czytaj dalej...

Grudzień
Uroczystość z okazji Prezydencji Polski w Stałej Komisji EUROCONTROL
Wczoraj, w siedzibie Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej w Brukseli, odbyła się uroczystość z okazji Prezydencji Polski w Stałej Komisji EUROCONTROL w 2017 roku. Na zaproszenie Piotra Samsona, Prezesa ULC przybyli europejscy szefowie władz lotniczych oraz wysocy rangą przedstawiciele unijnych oraz lotniczych instytucji, w tym Eamonn Brennan nowy Dyrektor Generalny Eurocontrol, Henrik Hololei – Dyrektor Generalny DG MOVE KE oraz Ambasador Sebastian Barkowski ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy #UE. Wydarzenie było doskonałą okazją do promocji polskiego sektora lotniczego.

czytaj dalej...

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»