11.12.2017 Aktualizacja: 29.12.2017

Deklaracja "Just Culture" podpisana na Politechnice Rzeszowskiej

W dniach 7-8 grudnia 2017 r. na Politechnice Rzeszowskiej podczas Ogólnopolskiej Konferencji Bezpieczeństwa Lotniczego prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisali zmodyfikowaną  i odnowioną wersję deklaracji dotyczącej kultury sprawiedliwego traktowania w lotnictwie cywilnym "Just Culture".


Deklaracja  "Just Culture" to wszelkie działania prowadzące do podniesienia świadomości z zakresu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, mające na celu zwiększenie liczby zgłaszanych zdarzeń w ramach zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego systemu zgłaszania zdarzeń lotniczych. "Just Culture" jest gwarantowana poprzez regulacje prawne, a wspierana praktycznymi działaniami mającymi na celu podnoszenie świadomości i odpowiedzialności z zakresu bezpieczeństwa.


Wiceprezes ULC Michał Witkowski podczas wystąpienia na Politechnice Rzeszowskiej wyjaśnił, że deklaracja "Just Culture" polega na tym, że jeśli ktoś zgłosi błąd, niedopatrzenie, nieprawidłowość to nie powinien zostać ukarany. Chodzi bowiem o wypracowanie działań, które pomogą rozwiązać problem i w przyszłości wyeliminować pojawianie się podobnych błędów. Jako przykład braku lub źle działającej kultury bezpieczeństwa wskazał sytuację, gdy pracownik zgłosi błąd polegający np. na tym, że z uwagi na presję czasu nie wykonał zadania zgodnie np. z kartą obsługi, co w konsekwencji mogło doprowadzić do jakiegoś zagrożenia, za co zostanie ukarany zwolnieniem z pracy.
- Można takiego pracownika wezwać, wytknąć mu, że nie działał zgodnie z instrukcją i w konsekwencji go zwolnić, przez co stracimy wykształconego pracownika, a więc pracownik znika, a problem zostaje - mówił Witkowski.
Podkreślił jednocześnie, że nie należy w raportach podawać nazw instytucji, ani nie wymieniać nazwisk, ale opisać zdarzenie.


Z kolei dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej Mieczysław Górak wyjaśnił, że deklaracja "Just Culture" jest rozszerzeniem idei polegającej na zgłaszaniu wszelkich przypadków, które zdarzyły się nie tylko pilotom, ale też np. mechanikom. - Chodzi o to, żeby je ujawnić, przeanalizować i wyciągnąć z tego wnioski. Dlatego, że takie zgłoszenie i analiza może kiedyś komuś uratować życie, zdrowie, albo sprzęt- wyjaśnił Górak.


- Politechnika Rzeszowska w tym roku po raz pierwszy była gospodarzem Konferencji Bezpieczeństwa Lotniczego, co dla nas, jako uczelni technicznej od 40 lat kształcącej pilotów lotnictwa cywilnego, jest szczególnie ważne - podkreśla prof. dr hab. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej. - Upowszechnianie wysokich standardów bezpieczeństwa w kształceniu pilotów i mechaników lotniczych stanowi dla nas priorytet - dodaje.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji lotniczych w Polsce. Wystąpienia dotyczyły m.in. tematu bezpieczeństwa lotniczego, wpływu wyposażenia samolotu na bezpieczeństwo lotu, przekroczenia czasu lotu i jego wpływu na bezpieczeństwo. Poruszane były  także zagadnienia związane z treningiem kondycyjnym pilotów, ochrony odgromowej i oblodzenia statków powietrznych.

IMG 2191 fot. MARIAN MISIAKIEWICZ Prawa autorskie zastreżone 2

 

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»