Kliknij, by wydrukować tę stronę

21.01.2016 Aktualizacja: 21.01.2016

Port lotniczy Olsztyn - Mazury otwarty

W dniu 20 stycznia 2016 roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zainaugurował swoją działalność. To już 15 międzynarodowy port lotniczy w Polsce.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzją z dnia 18 stycznia 2016 r. wydał certyfikat oraz dokonał zmian danych rejestrowych lotniska Olsztyn-Mazury w rejestrze lotnisk cywilnych, w zakresie zmiany statusu lotniska Olsztyn-Mazury z lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji na lotnisko użytku publicznego. Obecnie lotnisko klasyfikuje się jako: lotnisko międzynarodowe przeznaczone dla samolotów i śmigłowców z drogą startową o nawierzchni sztucznej o długości 2500 metrów i szerokości 45 metrów z podejściem precyzyjnym kategorii I o kodzie referencyjnym lotniska 4C, oraz z VII kategorią ochrony przeciwpożarowej lotniska. Obecnie w przestrzeni powietrznej lotniska zapewniana jest lotniskowa służba informacji powietrznej (AFIS).

Wydanie certyfikatu poprzedzone było procesem certyfikacji, który obejmował ocenę dostarczonych dokumentów, zatwierdzenie instrukcji wykonawczych, a także kontrolę obejmującą praktyczne sprawdzenie spełnienia przez zarządzającego przepisów prawa w zakresie wymagań technicznych i eksploatacyjnych lotniska. Kontrola potwierdziła, że lotnisko posiada właściwie przygotowany personel, odpowiednią infrastrukturę, wyposażenie i procedury niezbędne aby zapewnić bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.

Zarządzającym lotniskiem jest Spółka Warmia i Mazury Sp. z o.o. 

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»