24.11.2015 Aktualizacja: 17.12.2015

Zaproszenie do podpisania deklaracji „Just Culture”

Uprzejmie informujemy, że w dniu 27 października 2015 r. podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym miało miejsce podpisanie Deklaracji współpracy w zakresie wdrażania idei „Just Culture”. Deklaracja nawiązuje do podpisanej przez komisarz ds. Transportu Violetę Bulc oraz reprezentantów środowiska lotniczego European Corporate Just Culture Declaration, której głównym celem jest zachęcanie do wdrażania i promowania kluczowych zasad „Just Culture”. Deklaracja określa szereg podstawowych zasad, mających na celu zachęcenie personelu zaangażowanego w prace istotne dla bezpieczeństwa do zgłaszania nieprawidłowości i zdarzeń niepożądanych, bez obawy o konsekwencje.

Deklarację do tej pory podpisali przedstawiciele ULC, PAŻP, PKBWL, Instytutu Lotnictwa, IMGW, PPL, Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce BARiP, Aeroklubu Polskiego, Stowarzyszenia Bezzałogowe Systemy Latające, Zespołu Latajmy Bezpiecznie, Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Związku Zawodowego Służby Informacji Powietrznej, Prokuratury Generalnej, Aviation Consulting, Centrum Lotniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Aeroklubu Włocławskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej.
Dokument ma charakter otwarty. Zachęcamy do jego podpisania jak największą grupę podmiotów - zarówno instytucji publicznych jak podmiotów związanych z szeroko rozumianą branżą lotniczą.

Kultura sprawiedliwego traktowania tzw. „Just Culture” to wszelkie działania prowadzące do podniesienia świadomości z zakresu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, mające na celu zwiększenie liczby zgłaszanych zdarzeń w ramach zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego systemu zgłaszania zdarzeń lotniczych. Zakłada się bowiem, że ludzie popełniali i będą popełniać błędy, jednak istotne jest, żeby przyznawali się do nich, gdyż dzięki temu przyczyniają się do usprawnienia procedur mających na celu poprawę bezpieczeństwa lotniczego.
"Just Culture" gwarantowana jest poprzez regulacje prawne, a wspierana jest praktycznymi działaniami mającymi na celu podnoszenie świadomości i odpowiedzialności z zakresu bezpieczeństwa.
Nowe regulacje Unijne – takie jak rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 376/2014 z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zgłaszania i analizy  zdarzeń w lotnictwie cywilnym oraz podejmowane w związku z nimi działania następcze (wejście w życie w listopadzie b.r.) - podkreślają wagę i konieczność zacieśnienia współpracy między instytucjami państwowymi oraz środowiskiem lotniczym w zakresie Just Culture.  Promowanie idei kultury sprawiedliwego traktowania to jednak nie tylko przepisy zapewniające ochronę zgłaszającego zdarzenie, ale przede wszystkim współpraca z innymi organami państwowymi oraz środowiskiem lotniczym.
Mając powyższe na uwadze, pragniemy zaprosić Państwa do podpisywania wspólnej deklaracji dotyczącej współpracy w zakresie kultury bezpieczeństwa. Oryginał deklaracji znajduje się w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Wszystkie podmioty zainteresowane podpisaniem niniejszej deklaracji są proszone o wcześniejsze potwierdzenie terminu złożenia podpisu drogą mailową, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wraz z numerem kontaktowym w celu omówienia szczegółów dotyczących spotkania.

pdfPodpisana Deklaracja na dzień 16 grudnia 2015 r.1.33 MB

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»