09.11.2015 Aktualizacja: 18.11.2015

Publikacja rozporządzenia ws. użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że w dniu 6 listopada br. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1816).

 

Rozporządzenie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa statków powietrznych, poprzez uregulowanie w przepisach prawa stref przestrzeni powietrznej wykorzystywanych do żeglugi powietrznej, w których zabrania się emitowania lub powodowania emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty, z uwagi na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na jego pokładzie.

Przypadki olśnienia, oślepienia lub wystąpienia poświaty przejawiają się głównie podczas najbardziej krytycznych faz lotu, tj. startu lub lądowania, kiedy członkowie załóg statków powietrznych muszą wykazywać największy stan skupienia i jak wskazują statystyki w dobie coraz powszechniejszego wykorzystywania wiązki lasera lub światła z innych źródeł o coraz większym zasięgu i mocy działania, używanych w szczególności podczas imprez rozrywkowych na lotniskach, bądź w ich otoczeniu – występują coraz częściej.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią rozporządzenia: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1816/1

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 7 maja 2016 r.

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»