11.08.2015 Aktualizacja: 11.08.2015

Wytyczne Prezesa ULC w sprawie informowania użytkowników bezzałogowych statków powietrznych o zasadach bezpiecznego wykonywania lotów

W dniu 6 sierpnia 2015 roku Piotr Ołowski Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał wytyczne w sprawie informowania użytkowników bezzałogowych statków powietrznych o zasadach bezpiecznego wykonywania lotów. W opublikowanym w Elektronicznym Dzienniku Urzędowym ULC dokumencie Prezes zaleca wszystkim przedsiębiorcom, w tym producentom oraz importerom bezzałogowych statków powietrznych, aby dołączali do sprzedawanych „dronów” ulotkę edukacyjną Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Urząd Lotnictwa Cywilnego dostrzegając potrzebę edukacji użytkowników bezzałogowych statków powietrznych w zakresie tego gdzie, jak i na jakich zasadach można nimi bezpiecznie latać, przygotował przed wakacjami materiał edukacyjny w postaci ulotki, przedstawiającej podstawowe zasady sportowego i rekreacyjnego wykonywania operacji lotniczych bezzałogowymi statkami powietrznymi. Ulotka przedstawia 5 podstawowych zasad, do których powinny stosować się osoby wykonujące loty dronem zarówno w celach komercyjnych, jak i rekreacyjnych:

1.    lataj w zasięgu wzroku na otwartej przestrzeni
2.    nie lataj w pobliżu lotnisk
3.    nie lataj nad ludźmi
4.    nie lataj nad miastami i budynkami
5.    nie lataj nad drogami.

Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane „dronami” cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również obserwujemy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami, szczególnie wśród osób latających w celach rekreacyjnych. Niestety większość tych osób nie posiada podstawowej wiedzy lotniczej, a „dron”, mimo iż wygląda niepozornie i bardziej przypomina „zabawkę” niż statek powietrzny, podlega przepisom prawa lotniczego i może stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego. Co więcej, za złamanie tych przepisów przewidziane są sankcje karne, w tym nawet kara pozbawienia wolności. Dlatego Prezes ULC wydał zalecenie dla producentów, dystrybutorów i sprzedawców popularnych „dronów”, aby dołączali do sprzedawanych urządzeń informacje z podstawowymi zasadami ich bezpiecznego użytkowania.

„Latanie „dronem” może być świetną zabawą dla całej rodziny, ale wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. Dlatego warto już w momencie zakupu uświadomić wszystkich miłośników latania bezzałogowego, że muszą przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego latania” - podkreśla Prezes ULC.

Wytyczne w sprawie informowania użytkowników bezzałogowych statków powietrznych o zasadach bezpiecznego wykonywania lotów zostały również rozesłane przez ULC do firm zajmujących się produkcją i sprzedażą „dronów” w Polsce. Wytyczne weszły w życie z dniem ogłoszenia, tj. 6 sierpnia 2015 r.

Komunikat prasowy
docplik do pobrania117.5 KB
Wytyczne Prezesa ULC
pdfplik do pobrania464.57 KB
Ulotka informacyjna
pdfplik do pobrania3.62 MB

ulotka drony3

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»