07.07.2015 Aktualizacja: 17.07.2015

34. plenarne posiedzenie ECAC w Strasburgu

W dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2015 r. w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się 34. plenarne posiedzenie Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), w którym udział wziął Prezes ULC Pan Piotr Ołowski.

Tematem przewodnim pierwszego dnia posiedzenia były obchody 60-lecia organizacji, podczas których Dyrektorzy Generalni Lotnictwa Cywilnego oraz przedstawiciele organizacji lotniczych i przemysłu lotniczego w Europie i na świecie dzielili się swoimi refleksjami na temat wkładu Europy w rozwój lotnictwa cywilnego oraz osiągnięć ECAC od początku istnienia organizacji. Drugi dzień posiedzenia poświęcono sprawom administracyjnym. Przyjęto m.in. budżet organizacji oraz program pracy ECAC na lata 2016-2018. Podczas obrad miało również miejsce uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy z Malezją. Ważnym punktem programu był wybór przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz członków Komitetu Koordynacyjnego, będącego organem zarządzającym organizacji. Wśród kandydatów zgłoszonych i wybranych na członka Komitetu był przedstawiciel CERG pan Mario Nemeth (Dyrektor Generalny Lotnictwa Cywilnego Słowacji).

Europejska Konferencja Lotnictwa Cywilnego została utworzona na podstawie rezolucji Rady ICAO z 1953 roku, potwierdzającej zamiar współpracy z Radą Europy w sprawie ustalenia europejskiej organizacji lotnictwa cywilnego. Inauguracyjna sesja ECAC odbyła się w Strasburgu w 1955 roku przy udziale 19 państw członkowskich. Aktualnie sesje zwoływane są do trzy lata. Dzisiaj Organizacja zrzesza 44 członków, co czyni ją największą europejską organizacją lotniczą, która dba o bezpieczny rozwój europejskiego lotnictwa. ECAC organizuje również cykliczne spotkania Dyrektorów Generalnych ECAC, podczas których dyskutowane są kwestie dotyczące europejskiego i światowego lotnictwa oraz podejmowane kluczowe decyzje mające na celu zapewnienie jednolitego europejskiego stanowiska.

ECAC stał się modelową organizacją regionalną, na bazie której powstały organizacje siostrzane w zrzeszające państwa Ameryki Łacińskiej oraz państwa afrykańskie i arabskie.

ecac baner

UWAGA! Serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to)»